Zalety i wady technologii LTE w praktyce

Grafika LTE

Historia transmisji danych w sieciach komórkowych jest długa i szara jak papier toaletowy. Było GPRS, było EDGE, technologie HSDPA i HSDPA+ teraz mamy LTE (czasami zwane 4G). Było wolno a teraz jest szybko. Jakie są zalety technologii LTE i czy warto inwestować, aby ją mieć w swoim urządzeniu?

Wszyscy wiedza jak było – było drogo. Później istniała pula danych, po przekroczeniu, której znów było drogo. Obecnie dostęp do transmisji danych jest relatywnie tani – lecz ilość tych danych, które można szybko pobrać jest nadal niewystarczająca do swobodnego eksplorowania zasobów sieci.

Większość nowych smartfonów (czyli komputerów z opcją telefonu) wyposażona jest w funkcję obsługi transmisji danych komórkowych w standardzie LTE (Long Term Evolution lub E-UTRAN (Evolved Universal Terrestrial Access Network)). Sam telefon obsługujący transfer LTE jednak nie wystarczy. W sieci Plus, aby w ogóle była możliwa obsługa danych w tym standardzie wymagana jest specjalna karta uSIM (micro-SIM) obsługująca dany standard o oznaczeniu LTE 01. Jeżeli takowej nie posiadasz – nici z transmisji LTE, pomimo posiadania telefonu obsługującego ten standard.

Ciekawostką jest fakt, że na czas rozmowy głosowej telefon musi wyłączyć transfer LTE i przełączyć się na inny zakres umożliwiający transfer rozmowy (GSM). Tym samym w trakcie rozmowy nie możesz otrzymać np. wiadomości MMS via LTE (a dokładnie jej pobrać). Po zakończeniu rozmowy telefon ponownie musi przełączyć się na odczyt danych w zakresach LTE. Technologia transmisji danych w standardzie LTE wykorzystuje osobną infrastrukturę, dlatego obecnie jest ona dostępna tylko w większych miastach lub tam, gdzie łaskawie wybudowano nadajnik. Przełączanie się automatyczne smartfonu pomiędzy różnymi technologiami transmisji danych odbywa się również kosztem posiadanego transferu. Rzadka infrastruktura LTE powoduje częste zmiany nadajnika i stopniowe zużywanie ograniczonej puli danych, podczas inicjacji połączeń. Podobny efekt występuje na granicy zasięgu różnych technologii transmisji danych.

Czy jest szybko? -…a i owszem. Problem w tym, że obecnie nie ma pakietów z nieograniczonym transferem danych. Tutaj rodzi się pytanie – Po co mi szybki Internet? – skoro mój pakiet nie przekracza 1GB, 2GB, itp.? Szybkość wtedy ma sens, gdy jest do pobrania pewna, przeważnie duża, ilość informacji. Do aktualizacji widżetów (np. pogoda, zegar) i sprawdzenie informacji giełdowych lub programu TV – satysfakcjonująca szybkość odpowiada standardom GPRS. O oglądaniu filmów online przy serwowanych i ograniczonych pakietach można zapomnieć, podobnie jak o wybudowaniu Alcatraz na wyspie Wolin. Wprawdzie w niektórych sieciach są oferowane pakiety zwane „non-stop”, które gwarantują parametry transferu danych, niestety tylko dla zakupionej puli danych. Po wykorzystaniu zakupionej puli gigabajtów można zapomnieć o szybkim Internecie.

Legendy o szybszym zużyciu energii zgromadzonej w baterii smartfona w wyniku „przesiadki” na standard LTE nie są prawdziwe. Różnica jest praktycznie niezauważalna. W drenażu baterii nadal niekwestionowanym królem jest wyświetlacz polimerowy OLED i jego pochodne (AMOLED, Super AMOLED + HD + Full HD).

Podsumowując – warto poczekać na gęstszą infrastrukturę nadajników LTE oraz pakiety bez ograniczenia danych. Przy obecnych ograniczeniach transferu danych – satysfakcjonujące osiągi zapewnia sieć 3G. LTE to bardzo ciekawa propozycja – problem w tym, że obecnie nie ma tak naprawdę, co ściągać. Po drastycznym załamaniu się popularności serwerów plików takich jak megaupload, zapotrzebowanie na szybką transmisję znacznie zmalało.

Więcej o LTE – Strona firmy 3GPP

Dodaj komentarz